Jak ušetřit při rozjezdu podnikání
Váš začátek nemusí stát ranec. Vím o tom své. V uskromňování jsem opravdový specialista. Během studia jsem strávila skoro 3 roky úplně jinde než na své alma mater a zahraniční studijní programy jsem využila na maximum. Na maximum jsem využila i svůj bankovní účet. Ačkoli mi na něm vždy přistálo nějaké to stipendium, z každého zahraničního pobytu jsem přijela v červených číslech. Dokonce jsem ještě během prvního zaměstnání splácela dluh z posledního zahraničního programu. Asi si říkáte, tak jakápak specialistka na uskromňování? Pravdou je, že jsem se vždycky snažila maximálně snížit své zahraniční náklady. Díky různým expat skupinám, českým centrům, ambasádám a neziskovkám jsem dostávala pozvánky na besedy, prezentace, filmové projekce, festivaly, ochutnávky, workshopy a podobně. Zkrátka jsem se pokoušela sociálně žít za minimum nákladů.
Správa sociálních sítí? Proboha, vždyť já nemám ani LinkedIn.
Váš začátek podnikání na tom může být dost podobně. Naštěstí Česká republika i Dánsko jsou v tomhle ráj na zemi. Ještě před založením sročka jsem chtěla být maximálně informovaná. Kde založit firemní bankovní účet? Vykrvácí mi finanční zdroje hned po pár týdnech? Asi budu potřebovat i účetní. V čem tu firmu budu vlastně spravovat? Potřebuju nějaký program? Webař se najde snad rychle. Když budu mít příjmy, jak s nimi budu moci nakládat? Stahování obrázků? Jak je to s právy? Placená reklama? Správa sociálních sítí? Proboha, vždyť já nemám ani LinkedIn.

Váš začátek možná zní podobně. Zajímalo mě, zda vůbec existují nějaké spolky, neziskovky či instituce, které podporují nezkušené při rozjezdu podnikání. V té době jsem nebyla ani čerstvý absolvent ani nezaměstnaná a ani na mateřské dovolené, takže jsem do žádné škatulky nezapadala. Po krátkém googlení jsem objevila JIC a tam mě nakopli tím správným směrem. Tenkrát jsem pracovala v Praze, takže jsem se za nimi musela vydat do Brna a tenkrát poprvé mě mrzelo, že NĚCO není i v Praze. Nicméně jsem byla ráda, že na Moravě máme taky NĚCO. Začala jsem sledovat nabídku jejich přednášek, workshopů a seminářů, které nabízí zdarma a začala za nimi pravidelně jezdit. Den před založením sročka jsem byla ještě na přednášce o tom, jak si vybrat správnou banku pro své podnikání. Přednášel Oldřich Janda a já i teď sleduju jeho firemní Fb. Abych měla vše právně podchycené, zúčastnila jsem se v Praze akce Na kávu s advokátem, kde nás pan Daniel Macek seznámil s podklady pro založení s.r.o. Bylo to moc přínosné, a to že moje potenciální obchodní partnerky předvedly na pozdější schůzce u pana advokáta hádací show, to je věc druhá a o tom třeba někdy příště.

Váš začátek bude mít pravděpodobně spoustu otázek, na které vám někdo odpoví až v průběhu. Opravdovou neznámou pro mě byl marketing, který se zasekl někde na vylepování plakátů a pak tedy ještě ten Facebook, ale co s ním jako? Základní dotazy mi pomohla rozklíčovat má alma mater, když rozjela cyklus přednášek DigiUP. Teď se snažím do Česka vracet pravidelně, takže když mi do moravského pobytu zapadne nějaká DigiUP akce, mám radost. I když si z ní odnesu třeba jen jednu myšlenku nebo nápad, vždy to má smysl.
Váš začátek může trvat i několik let. Ačkoli „jsem v tom“ aktivně přes rok a měla bych být nasáklá informacemi jak houba, stále nemám dost. V Kodani jsem se zapojila do skoro všech kurzů Google Succes Online a občas na nich navážu kontakty se zajímavými lidmi. Ale ještě než jsme se sem s mým kosmickým mužem úplně přesunuli, využila jsem nabídky Erasmus for Young Entrepreneurs a byla zařazená do programu, kdy jsem jako začínající podnikatelka stála 3 měsíce za zády zkušenému podnikateli a sledovala každý jeho krok. Bylo to super, i proto že jste během tohoto programu dotovaní.
Váš začátek je jen váš a nemusíte si nechat vůbec od nikoho radit, ale já jsem se vydala tou cestou rad. Samozřejmě se vždycky nejdříve radím s mým mužem, tátou, a i tenhle článek čte nejdříve brácha, ale jsem hlavně vděčná za mentorku, kterou mám. Je to dáma, která ač má vlastní impérium, rozhodla se investovat čas, prostředky a důvěru do mě. Myslím si, že mít mentora je jistota, že něco nepoděláte hned na začátku, kdy se chyby nejvíc nevyplácí. Já mám na podělání věcí neuvěřitelnou schopnost, ale asi je to i životní klika, díky které ze všeho zatím elegantně vybrusluji. 

Pravděpodobně vám tenhle text neporadí, jak vydělat svůj první milion, abyste mohli začít podnikat v suchým triku, ale na všech zmíněných akcích a seminářích jsem získala rady, které jsou k nezaplacení. Při založení s.r.o. neručíte domem nebo celoživotními úspory, vždyť vklad je 1,- Kč, ale vlastní zodpovědnost vám nedovolí to vzdát, a pak je tu ještě to „co by na to řekla máma“.

Komentáře