Jak se hledá webařNevím, jaký je standardní postup k nalezení tohohle poloboha, a tím že u mě není standardního vůbec nic, tak pro vás možná ani nejsem správným příkladem. Jako třeba když jsem si do business plánu napsala, že chci, aby loni v lednu přišli aspoň 3 klienti a přišlo jich 62. Každopádně sblížit se s web designérem, webařem, webovým vývojářem nebo zkrátka machrem, kterej z vašich nákresů udělá druhej Amazon, je malý peklo. Předpokládám, že si v začátcích nemůžete dovolit finančně vykrvácet hned na tvorbě webu, já jsem se teda pár večeří dobrovolně vzdala, ale když jsem viděla, že není první webař schopen nacenění svých služeb, tak jsem ho na tu večeři vzala a rozloučila se s ním. 
Náš první webař byl vůbec dílo. V rámci toho, aby mě zbytečně nezatěžoval, nakoupil základní doménu s hostingem na svoje jméno a tvrdil, že těch ostatních 19 domén už je taky zařízených. To byl rok 2016 a až před měsícem se nám podařilo ho zbavit všech vlastnických práv. Taky si pamatuju, jak jsme na jaře 2016 na cestě ze sklípku seděli v autě se třema ajťákama a všichni zběsile nakupovali 19 domén, protože zařízenýho nebylo vůbec nic. Takže první rada, i když webu vůbec nerozumíte, phpko, GA a Collabim jsou pro vás cizí slova, rozhodně vše od začátku pište na firmu a vše prověřujte. První webař nám asi tak 9 měsíců sliboval krásný web, pořád si se mnou dával schůzky, kde jsme plánovali, jak budeme hned od prvního dne spuštění na první stránce Googlu. Bohužel to, co jiní stihnou za 9 měsíců…nám se nenarodilo prostě vůbec nic. Takže jsem si řekla: „počkej, ještě tu je přece moje emancipace, sice to bude trvat 100 let, ale bude to poctivá ruční práce“.
                            Vyzkoušela jsem si kurz programování u Czechitas. Foto: Czechitas
Každej blbec si zvládne vytvořit vlastní web, to je přece jasný. Mrknu na webnode, wix nebo mioweb a mám to. Hmmm, dobrý no, škoda, že pokaždý když u někoho koukám na web a pohled mi sjede dolů na footer, kde je napsáno tento web byl vytvořen zdarma editorem webových stránek… si říkám: „ti to asi zatím moc nedávají, když nemají ani na kvalitní web“. A já sem nechtěla, aby o nás někdo říkal, že to moc nedáváme a nemáme na kvalitní web, ale programování v php jsem neplánovala rozklíčovat. I když jsem si vyzkoušela kurz u Czechitas, říkala sem si: „ty jo já su ale lady, co drží firmu nad vodou a shání obchodní partnery a ne programátor, eště ke všemu úplně levej“. Takže jak se tu objevila ta moje emancipace, tak sem se s ní taky ohledně tvorby webu rozloučila.
Zhrozil se a šílel
Takže mi už zbývaly jen ty ženský zbraně, že. No nic, vzala sem si výstřih, nažehlila sem si vlasy a pozvala rakeťákovýho kamaráda a mýho kamaráda a zároveň bývalýho kolegu v jednom na večeři. To už jsem začínala cítit, jak těma večeřama vyřeším všechno, žrádlo mi už lezlo skoro ušima, ale furt nebylo nic vyřešený, a večer ubíhal a já vysvětlovala, jak zoufale už potřebuju web a ukazovala mu, co jsem do té doby vytvořila. Zhrozil se a šílel, a to bylo přesně to, co jsem potřebovala. Načež jsme si teda plácli a já zjistila, že sem si nevzala peněženku. Takže představa webu, kterej vypadá, jak Amazon mi v myšlenkách zkrachovala na takové prkotině, že zvu někoho na večeři a on si ji musí zaplatit sám a co víc, pozvat ještě mě. Naštěstí Peťa je formát a zatáhl to.
Prosím tě, hlavně nepodnikej s kamarádama.
Máme tu tedy prvního webaře tragéda, pak moje pokusy, který nedopadly a třetí metou byl tedy Peťa, kterej se nade mnou smiloval a web mi postavil. Upozorňoval mě, že není markeťák, nerozumí SEO a postaví mi to ve wordpressu. I kdyby řekl, že vidí klávesnici poprvé v životě, vůbec by mě to nezastavilo. V tu chvíli byl můj bůh a my už chtěli mít krásnej web a prodávat a chlubit se svýma službama. Teď vím, že měl Peťa ve všem pravdu a když jsem přišla s něčím, co na webu chci, tak mi řekl: „ok, udělám to, ale vůbec nevím, co to způsobí a jestli to je dobrý pro SEO“. Tak jsem si obešla pár kurzů SEO a zjistila sem, že to teda pro SEO není dobrý vůbec. Bohužel mi chyběly časový kapacity, abych se přes noc stala SEO hvězdou, a tak jsem na svůj soukromej Fb profil pověsila dost zoufalej vzkaz, jestli nemám mezi přáteli SEO konzultanta. Do toho mi v hlavě rezonovala rada mé mentorky: „prosím tě, hlavně nepodnikej s kamarádama“, ale využití služeb přece není spolupodnikání, takže sem si tuhle radu odfajfkla a čekala, co bude.
Jak to děláme všichni, když je ouvej, projedeme si seznam přátel, telefonní seznam, zveřejníme stories, jak umíráme a doufáme, že se objeví někdo, kdo zapříčiní ten AHA moment, kdy si řekneme: „že mě to nenapadlo dřív“. Takže se objevil na Fb a dali jsme si schůzku a byl to kluk, kterej se mnou slavil moje 18. narozeniny se statusem mého loverboye. No jo, je to už hodně let, ale poznal mě! Věděl přesně, co dělá a bohužel teda i jak na mě, ale oba jsme věděli, že jen o SEO to není, a že je ten web potřeba dát dohromady. Jeho slovy: „já ti ho celej postavím znovu. Postavím ti ho v Joomla.“. Znělo to jako Jumanji, ale říkala sem si: „stavěj to třeba z betonu, hlavně ať to je“. 
                                                             Foto: Podnikavá Dáma
Tak to sem měla před očima úplný zatmění, protože sem si zase představila ten půl rok, jak budu čekat, než bude novej web a jak přijdeme o klienty na novou sezónu. S tímhle staronovým bohem jsem tedy strávila na telefonu i všech sociálních sítích zhruba 4 předvánoční, vánoční i povánoční týdny. Můj rakeťák z toho byl už trochu nervózní, protože tentokrát se večeře nekonaly ani v jeho případě, protože podnikavá dáma každou noc visela na telefonu. Výsledkem je novej krásnej web (skoro jako od Amazonu), moje webový osvícení, že web nemusí být jen wordpressová šablona, poznání, že ze mě zkrátka programátor nebude, a že Facebook je fakt neuvěřitelnej nástroj, protože mi našel webovýho boha, jelikož jsme na první stránce Googlu.
No a ani to netrvalo 100 let.
Vaše Podnikavá Dáma

Komentáře