S vadou řeči parádu neuděláš


Leden je měsíc ledu. Jasně, to dá rozum. Pak jsem ještě slyšela, že je měsícem rozvodů, slev a jiných věcí, které se hodí pro marketing čehokoli. Pro mě je měsícem konferencí, přednášek a prezentací. Protože právě v lednu se představují nové trendy, zúčtovává se s rokem předchozím, lidi sou odpočinutí, takže se rádi v něčem dovzdělají. Každý rok v tomto období absolvuju několik podobných kratochvílí a vždycky se těším, ale úplně zapomenu, že se tam může objevit jedna taková věc, která mě vytočí na max hygge nehygge. Když prostě slyším místo marketinový trend malkentingový tlend nebo místo roční uzávěrka rrroční uzávěrrrrka, tak vstávám a odcházím.

Ačkoli jsou mí rodiče učitelé, vždycky k nám přistupovali jako k produktu, u kterýho jsou sice vady, ale dají se vlastní pílí vytunit. Nijak zvlášť nelpěli na známkách, ale bylo pro ně důležité, aby jejich i naše píle byla nějak vidět. Výsledkem jsou domácí videa, kde brácha tahá z rukávu 100 a 1 básničku, takže u vypalovaček jako Had leze z díry a Šili, šili ševci boty, jsme logicky neměli konkurenci. Z dob mých učitelských začátků jsem byla jako filolog na prášky ze sebemenší vady řeči. Už na dálku jsem od katedry slyšela, jak se ke mně stoprocentně blíží patlavost, huhňavost, dyslálie, nebo jakákoli jiná anomálie, které budu muset čelit celých 60 minut a budu se modlit, aby to nebylo infekční. Vrcholem bylo, když jsem u svého dávného partnera zjistila, že má 3 druhy výslovnosti u písmena R a myslela sem, že to nepřežiju. U pětiletého dítěte si ještě říkáte, že z toho vyroste, ale u třicetiletého řečníka na téma marketing k tomu už asi nedojde, protože buď nechce, myslí si, že to nejde odstranit nebo o tom vůbec neví.


Loni jsem se v Lucerně účastnila konference SmartTalk: Trendy v online marketingu a nemohla sem uvěřit vlastním uším. Stále jsem si dokola pokládala tutéž otázku. Jak je možné, že dva z pěti řečníků mají vadu řeči a nejoblíbenějším slovem třetího řečníka je slovo vlastně, takže ho pro jistotu používá 20x za minutu a za tím následuje asi tak 15x jakoby. Ještě prostě bylo dost oblíbeným artiklem. Může se tak zdát, že dnes už může na půdě Lucerny vystupovat kdokoli, ale kdokoli se může taky sebrat a chtít vrátit vstupné. Blbý je, když má vadu řeči mluvčí banky, reprezentant společnosti nebo televizní moderátor.
Sice jsem se dočetla, že jsou některé vady řeči dědičné, že mohou nastat po úraze, pak taky, že děti kopírují řečový vzor svých rodičů, takže pokud táta říká fecký hefec, tak dítě neřekne řecký herec ani omylem. Ale na druhou stranu vím, a i znám případy, kdy se řečových vad někdo zbavil i v dospělosti. Takže ve většině případů jde jen o to, že se s tím dotyčný sžil a nechce nic měnit, ale chudáci posluchači.
V poslední době je pro mě asi nejhorším lingvistickým číslem projev Tamary Klusové. Jasně, má někdy hluboký myšlenky a dobrý nápady a je to ta od Kluse, ale ve Stories raději tlumím zvuk, na to její L si nezvyknu nikdy. Bohužel to není ten případ, kdy nezvučné L milujete, to jde snad jen v případě Jiřiny Bohdalové, když namlouvala Křemílka a Vochomůrku. 
Nemyslete si prosím, že jsem nějaká lidská hyena. Jsem tak akorát pes. Jsem pes na všechny, kdo jsou líní se sebou něco dělat, a ještě více na jejich rodiče, kteří tomu nevěnovali čas. S přibývajícím věkem je to sice větší makačka, ale nikde není napsáno, že se třicetiletý člověk nemůže zbavit ráčkování. A tak smekám před všemi rodiči, aktuálně i z řad kamarádek, kteří vypilovali vadu řeči svých ratolestí, že by se za to ani Alexandr Hemala nemusel stydět. Snad jednou budu taky tak úspěšná a přečtu svým dětem pár pohádek, než abych jim vrazila do ruky tablet. Takovým tajným tipem je rozhodně neznělé R mého bratra, který se naladil na správnou strunu až díky slovu prdel. 

Vaše Podnikavá Dáma

Komentáře