KDYŽ SE FIRMĚ TĚŽCE DÝCHÁ, UMÍRÁ?

Tlukot srdce, špatná nálada, ledové ruce, nechuť dělat cokoli a chlácholení už taky nepomáhá. Období Dušiček je prostě děsný období, takže úmrtnost firem je 31. října naprosto aktuální téma. V černým humoru jsou Češi mistři světa a nepřichází o něj ani, když jsou problémy na spadnutí. Když má firma problémy, nelze nad tím přivřít oči. Musí se jednat a řešit a znovu stavět to, co spadlo. Mezník 3. roku, kdy je na trhu naše rodinná firma, jsme překonali už před pár měsíci a zdálo by se tak, že jsme z nejhoršího venku. Třetí a pátý rok bývá pro firmy kritický a náš 3. rok rozhodně kritický byl. Pro každého může mít slovo „kritický“ jiný význam. Někomu chybí zákazníci, a tak nemá z čeho platit zaměstnance, jiný zas může mít klientů až moc, a tak ho to položí. Někdo do firmy investuje nadměrné množství své energie a jiný zase příliš málo. Kde je ta únosná mez a kdy už bychom to měli vzdát? A vedete si náladář?Vikingské pohřebiště. Já a Rakeťák. (Lindholm Høje, září 2019)

Statistiky jsou kruté, 95 % firem skončí do 5 let od svého vzniku. Loni v Česku zaniklo 10 154 firem (nejsou v tom započítány firmy, které zanikly fúzí), ale naopak vzniklo 31 270. Takže dobrá zpráva je, že firmy stále vznikají a lidé se nebojí začít. Vždycky obdivuju každého, kdo se do toho vrhne, ať už s byznys plánem nebo bez plánu. Znamená to, že chce ve svém životě něco změnit, začít novou kapitolu, zkusit si být svým pánem, ale samozřejmě i přijmout rizika a neschovávat se za pozici zaměstnance. 
Jak jde podnikání? Je to nahoru a dolů, co? Takto se ptá ten, co už ví. Abych se přesvědčila, že to tak je (protože podnikatelská paměť je krátká a později si pamatuje jen to dobré), začala jsem si vést „podnikatelský náladář“. Asi to slovo neexistuje, ale pár měsíců zpět jsem každý den otevírala email s přicházejícím infarktem, protože to fakt nebylo firemně dobrý a stále mi blikala v hlavě kontrolka blížícího se nebezpečí. Ve svém náladáři sem si ke každému dni vytvořila 3 kolonky pro ráno, poledne a večer a v každé části dne hodnotím „svůj stav firemní nálady“. Asi si řeknete, že jsem se zbláznila, ale dostala sem se do fáze, kdy sem se potřebovala ohlédnout za uplynulými měsíci a reálně zhodnotit, zda to všechno vidím moc černě nebo zda je to fakt černý. Taky musím říct, že moje noční hroucení nad něčím nepodařeným se s ranním probuzením téměř vždy vyléčilo a dny jsem začínala s optimismem sobě vlastním. Večery byly horší, se západem slunce se černila i moje mysl a scénáře obsahovaly nejrůznější katastrofy. Také je docela zásadní, že večerní katastrofy jsem daleko hůř snášela v Česku než v temným svíčkama prosvětleným Dánsku.


Vytvořte si hygge prostředí. (Kodaň, září 2019)

Z náladáře jsem si odnesla 3 zásadní věci. Že bych neměla otevírat emaily v noci, že bych se na otevření emailu či dopisu měla vždy připravit, a že bych si měla kolem sebe vytvořit takový prostředí, ve kterým snesu i špatný zprávy. Testuju to už tři týdny a náladář zeje pozitivními okénky. Takže podnikatelské požáry, které jsem hasila před x měsíci, a které se v různých podobách stále objevují, nebyly rozhodně důvodem pro zánik firmy. Rozhodně ale byly problémem, který je dobré probrat s někým, kdo už ví. S někým, kdo má za sebou daleko katastrofičtější požáry, a který ten váš problém svým geniálním způsobem odlehčí. 
Sedíme takhle u mé kamarádky novopečené šťastné manželky, která se kvůli hašení firemních požárů málem ani nestihla vdát a ptám se jí, jak se vypořádávají se špatnýma zprávama? Jestli je po tolika letech ještě vůbec něco zaskočí? V tom se do kuchyně vřítí novopečený manžel s lejstrem v ruce, že je změna v zaokrouhlování DPH, a proč ho na to účetní neupozornila už dávno? Následuje asi tak dvacetiminutové hašení požáru a pak se vrátíme k rozpité kávě. 


Počátek vzniku mého "náladáře".

Nejstarší cestovka Thomas Cook, litovelský Papcel i můj oblíbený e-shop HNSTLY zanikly v tomto roce. Zatím nevím statistiky pro rok 2019, ale náš rodinný byznys v nich zatím figurovat nebude. Nicméně, pro další měsíce a roky si ušetříme slzy a probděné noci, protože už víme, jak se ke katastrofám stavět. Takže nebojujte sami, poraďte se s těmi pravými hasiči a pro řešení problémů si vytvořte takové prostředí, aby se hygge kolem dalo krájet a požáry dosahovaly jen rozměrů plamínků, právě těch svíček, které vám hoří v pozdních hodinách, kdy blázni budující svůj sen ponocují, zatímco všichni ostatní už dávno spí.

Vaše Podnikavá Dáma

Komentáře

  1. Rakeťák je ready hasit požáry :) . Moc pěkný článek princezno moje.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat