NOVOROČNÍ MINIMALISMUS

 

Známe to všichni, jakmile uklidíme a vytřídíme skříň, uleví se nám. Když vysypeme batoh nebo kabelku a zbavíme ji posmrkaných kapesníků, drobků a obalů od bonbonů, máme z toho hned dobrej pocit. To samý se děje po úklidu skříně, sklepu, půdy, špajzky..najednou přijde takovej ten uspokojivej dojem, že sme zase o něco lehčí.             Vítězný tanec při zjištění, že vše nosím a není co vyřadit.

                     

Nějakou dobu už sleduju instagramovej účet Za málem, kterej má i web a mé minimalistické srdce zaplesalo, když se dnes ve stories rozjela diskuse o tom, co se nám ve starém roce minimalisticky povedlo zredukovat nebo udržitelně používat. Překvapilo mě, že je někdo schopen zredukovat počet knih a zbavit se jich v řádu desítek. Tohle sem nikdy nedokázala – knížky miluju a audioknihy ani e-booky nejsou mojí parketou, takže tento počin ze seznamu vyškrtávám. Pak mě zaujalo vyřazení kosmetiky, protože to je něco, co jsem dlouho řešila a až po 3 letech se mi podařilo darovat, spotřebovat nebo vyhodit kosmetiku, která mi byla darovaná nevhodně. Spoustu lidí si myslí, že dárek jako kosmetická sada se hodí všem a nikoho neurazí, ale pro někoho, kdo ujíždí na přírodní kosmetice je třeba sada od Avonu fakt peklo. Takže jsem vděčná i za různý facebookový skupiny, kde se věci dají buď vyměnit nebo darovat. Poslední příspěvek byl od slečny, která psala, že má velkou radost z toho, jak hezky pečuje o svůj šatník, obuv a doplňky, takže nepotřebuje tak rychlou obměnu věcí, protože se o ně pěkně stará. Připomněla mi můj nářek před měsícem, kdy sem si na kole roztrhla bundu na loktu. Bundu mám už sice 6 let, ale je jako nová, tak mě to mrzelo. Naštěstí jsem našla supr vyšívací techniku, takže neplecha napravena a bundě sem prodloužila život.                 Tohle už je kosmetika vybraná mnou samotnou.


Když sem se před 10 lety na nějakou dobu přemístila do Španělska, kde se mi samozřejmě stýskalo po mých blízkých, kompenzovala sem si stesk jídlem. Moje máma by řekla, že sem žrala jak najatá a měla by pravdu. Podle toho sem pak i vypadala, když sem se po roce nevešla do spodního prádla, ve kterým sem přiletěla. Tenkrát mě kil zbavila dovolená v Andalusii, kde bylo takový vedro, že sem 3 týdny jedla jen melouny. Ale proč vám to vlastně vyprávím…jo…je to už 10 let, co jím maso maximálně 2x týdně a co sem obecně začala řešit lepší stravování. Nejsem vegetarián ani vegan, ale mám ty jejich pochutiny ráda. Spotřeba masa ve světě je tak šílená, že se skotu porazí víc, než sníme, a jak to tak vypadá, ani Dáni na tom nemíní nic měnit, jelikož je Dánsko vedoucím producentem vepřového a jeho největším vývozcem  v EU. Jsme strašně žraví a aktuální situace, kdy nás většina uvízla doma tomu moc nepomáhá. Zkuste si každý týden alespoň jednou místo obvyklého masa s bramborem nebo masa s knedlíkem udělat něco bezmasého, co jste třeba ještě nikdy nejedli. Díky tomuto zvyku sem odhalila tajemství quinoy, červené řepy, domácího sushi, avokádových sendvičů a cizrnového salátu. Týden, to je 7 obědů, 7 snídaní a 7 večeří, takže zkuste 1 jídlo z 21 udělat nově a bez masa. Doporučuju zhlídnout fenomenální dokument Život na naší planetě. Pomůžete tím nejenom planetě, ale především sobě samým.Vidíte, žádný maso. Cizrna, špenát, bulgur, rukola, ...


Ale pořád tu mluvím o redukování něčeho hmotného, vyhazování věcí a tak, ale čistka je někdy potřeba i online. Otevřete si svoje facebookové, instagramové, twitterové nebo kdovíjaké účty a mrkněte se, kolik že lidí si s sebou taháte do nového roku? Kolik je mezi nimi profilů, se kterými se roky nebavíte nebo je vám nepříjemné je vůbec v seznamu mít. Proč se vám po stopadesáté objevuje reklama na optiku, když brýle nenosíte – mrkněte se do svých nastavení reklam, aby se vám zobrazovalo jen to, co vás zajímá. Samozřejmě ideální stav by k tomu všemu ještě byl, abyste délku pobytu na sociálních sítích snížili, ale to nechám na každém z vás. Pravidlo, že mobil nepatří do ložnice, je taková první vlaštovka. Přidejte k tomu nenošení mobilu na záchod a už se blýská na lepší časy. Moje promazání Facebooku schytalo přes sto „přátel“ a postupně bych se chtěla dostat ke smazání účtu, ale zatím sem ještě měkkota. V tomto směru vám doporučím zhlídnout film Sociální dilema. Všichni z nás tak nějak tuší, co se na pozadí sítí odehrává, ale tohle je dost velký odkrytí od samotných top manažerů některých sociálních sítí.          Redukci offline přátel podle dánského vzoru nemám v plánu.


O minimalismu nejen online přátel bychom se od Dánů mohli učit – už ne tak moc o kvalitě těchto přátelství. Říká se, že každý Dán má okruh zhruba 30 přátel. Tento počet je daný tím, že s vyšším počtem by se už Dánové nestihli během roku setkat. Pokud by měl do jejich života přijít někdo nový, museli by někoho z těch 30 nejdřív zanedbávat a pak vykopnout. Nutno dodat, že sem se zatím setkala s Dány, kteří mají polovinu přátel čistě účelově, takže tuhle polovinu obměňují podle potřeby. Rozhodně si ale do nového roku netahají nikoho zbytečně, nikoho, kdo by mohl v jakýmkoli směru narušit jejich hygge. 


Takže buďte jako Dáni, redukujte, minimalizujte a vykopněte cokoli, co by vám v tomhle roce narušilo hygge.

Komentáře